Hubení štěnic

Hubení štěnic

Necháváme za sebou desítky spokojených zákazníků

Naďa Fišerová - Krupka

Hubení štěnic

Chtěla bych moc poděkovat za pečlivost a důslednost - všechno jste ošetřili, odtáhli, převrátili, sundali všechny obrazy. Narozdíl od předchozí firmy, která jen ošetřila postel a ani ji nerozdělala. Děkuji také za psychickou podporu. Je dnes neocenitelné, když víte, že někomu nejde jen o peníze, ale opravdu mu záleží na kvalitě odvedené práce.

Zdena Hochová ubyt. zařízení, Teplice

Hubení štěnic

Ráda bych poděkovala panu Borovanskému za vstřícnost, diskrétnost a profesionální přístup při dezinsekci našeho objektu. Pracuji v ubytovacím zařízení, ve kterém bydlí na 200 lidí. Firma pana Borovanského přistupovala k řešení naší situace s citlivostí a vstřícností. Také jsem byla velice spokojena s vysvětlením přesného a jasného postupu, se kterým nás, před vlastním započetím práce, firma seznámila, a který po celou dobu naší spolupráce dodržela. Oceňuji také rychlé reakce na nově vzniklé situace, které vyžadovaly okamžité řešení.

Pavla Nová, Krásné Březno, Ústí n. L.

Hubení štěnic

Velice Vám děkuji za vysvětlení a že jste skutečnými profesionály. S maminkou je to někdy těžké. Přestože jí všechno vysvětlíte, udělá si to po svém. O štěnicích věděla od září a neřekla mi ani slovo, místo toho je ráno zabíjela. Děkuji za skvěle odvedenou práci, maximum informací, diskrétnost a úžasný přístup.

M. Č. - Neštěmice

Hubení štěnic

Určitě jsme byli velmi spokojeni s kvalitou provedeného zásahu při likvidaci štěnic. Oceňujeme Vaši odbornost a diskrétnost. Děkujeme za všechny cenné rady, poučení a vysvětlení k problematice zbavení se štěnic. Firma, kterou jsme objednali na první zásah při zjištění přítomnosti štěnic, nám nesdělila ani desetinu informací, které jste nám dali Vy. Neobdrželi jsme od ní ani informační leták, na kterém by byla uvedena použitá látka při likvidaci štěnic v bytě. Likvidace štěnic proběhla v říjnu a listopadu 2014 a od té doby nebyly zjištěny žádné známky toho, že by některá z nich přežila.

J. V., Ústí nad Labem

Hubení štěnic

Dobrý den, rádi bychom vyjádřili poděkování firmě „Pavel Borovanský – dezinfekce, dezinsekce, deratizace“. O vánočních svátcích v prosinci 2019 jsme v našem bytě nalezli tři jedince štěnice domácí (postelové). Ihned po vánočních svátcích jsem se obrátila na správu CPI byty v Ústí nad Labem, Špitálské náměstí. Zástupci správy nemovitostí k nám vyslali pana Borovanského, který u nás a i v sousedících bytech dne 15. 1. 2020 provedl dezinsekci. Dezinsekce byla provedena velmi pečlivě a kromě toho nám pan Borovanský podal odborný výklad o problematice hubení štěnic a o tom, jak si co nejlépe počínat, abychom zabránili dalšímu případnému výskytu štěnic v bytě. Zároveň nám oznámil, že je nezbytná druhá návštěva jeho firmy v našem bytě. Chtěli bychom touto písemnou formou poděkovat správě bytů CPI za vyslání firmy „Pavel Borovanský – dezinfekce, dezinsekce, deratizace“ a dále panu Borovanskému za precizně odvedenou práci.

Pavel K.- Ústí nad Labem

Hubení štěnic

Veliké díky!!! Štěnice jsme měli od sousedů. Bohužel jsme neměli žádnou reakci na poštípání, takže jsme to zjistili celkem pozdě. Ale už po prvním zásahu jsme nic nepozorovali. Teď je to dva měsíce od druhého postřiku a máme stále klid. Velmi mne překvapila také následná péče a zájem, jestli už je u nás vše v pořádku.

M.K. - Klíše, Ústí nad Labem

Hubení štěnic

Děkuji za zbavení se noční můry, za psychickou podporu a že jste se nenechali odradit mýma neustálýma telefonátama..:) Od prvního zásahu nic, po druhém taky nic, tak máme snad vyhráno. Úžasné bylo, že jste se starali i dlouho po druhém zásahu. JEŠTĚ JEDNOU DĚKUJI!!! (prosím uveďte jen iniciály - Ústí je malé město...)

Marie Suchá, Dobětice, Ústí nad Labem

Hubení štěnic

Měla sem jinou firmu, pán přijel a řekl, že postel je plná štěnic a že pod ní rozhodně nepoleze, postříkal to tak sem tam a vzal si 2500. Zamoření bylo prý extrémní, ale pan Borovanský si s tím poradil. Je mi 80 let, nikoho nemám a byla to pro mě hrůza. Moc děkuji i za pomoc s úklidem věcí na místo i zavolání. Mám klid a už to nechci nikdy zažít!

Petr Svoboda, Smíchov, Praha 5

Hubení štěnic

Velice Vám děkuji za návrat klidného spánku. Nikdo si nedokáže představit, jaké to je, neustále se budit s hrůzou, že po vás něco leze. Taky děkuju za vaše stránky - je to první pomoc, navíc se člověk uklidní, že není "špindíra", když má doma štěnice...

Našli jste v posteli nějaké „brouky“, černé tečky? Jste poštípaní? Máte podezření na štěnice?

Nejdříve Vám poradíme, jaké chyby byste určitě neměli dělat!

Hubení štěnic

Nikdy nepoužívejte žádné volně dostupné insekticidy, dýmovnice, savo, ocet apod.

Obsahují tak malé množství účinné látky (obvykle několik setin procenta), že štěnici většinou neusmrtí. Mají však repelentní účinky. Dojde tedy pouze k tomu, že si štěnice rozeženete po celém bytě a dále k sousedům.

Hubení štěnic

Nepřemisťujte nábytek do jiné místnosti.

Dojde tak jen k rozšíření štěnic do dalších místností.

Hubení štěnic

Nevyhazujte zamořený nábytek.

Nejenže doma stejně něco zůstane (štěnice přeci nejsou jen v posteli), ale ohrozíte tak i ostatní byty! Od popelnic navíc mohou štěnice putovat zpět do domu. I při vyhození z okna se štěnice mohou dostat do domu zpět - možná právě znovu k Vám...

Hubení štěnic

Nechoďte spát do jiné místnosti.

Tak, jak si Vás štěnice našly poprvé, najdou si Vás znovu. Rozšíří se tak do další místnosti.

Hubení štěnic

Nepořizujte nový nábytek.

Pokud nechcete mít štěnice i v novém nábytku, počkejte s jeho nákupem do doby, než bude po všem.

Hubení štěnic

NEPANIKAŘTE!

Pamatujte, štěnice je přeci jen brouk!! Zachovejte klidnou hlavu - nejste jediní, mít štěnice je dnes jako chytit angínu. Boj se štěnicemi není úplně jednoduchý, ale S NAŠÍ POMOCÍ SE JICH ZCELA JISTĚ ZBAVÍTE!!!

Pokud někdo ve vašem domě oznámí výskyt štěnic, nezlobte se na něj, ale buďte mu vděčni za to, že překonal stud a postavil se k celé věci zodpovědně. Možná tak před napadením zachránil právě vaši domácnost!

A stejně tak pokud máte štěnice, nebojte se věc oznámit, pamatujte, že už i od vás mohly štěnice putovat jinam! Možná se k vám po čase vrátí...

Častou reakcí na výskyt štěnic bývá stud. Mezi lidmi je všeobecně rozšířeno mylné tvrzení, že štěnice mají jen “špinaví” lidé, kteří neudržují pořádek a osobní hygienu. Pravdou však je, že brouk prostě odněkud přileze nebo si ho přinesete a on se zabydlí. Je mu jedno, jestli na vymydleném roštu nebo v záhybu špinavé matrace. Vše, co potřebuje, je jen škvíra pro úkryt...

PROTO SE ROZHODNĚ PŘI ZJIŠTĚNÍ PŘÍTOMNOSTI ŠTĚNIC NESTYĎTE!

Jinak je tomu ale potom při samotném hubení. Platí, že čím méně věcí a nepořádku, tím méně úkrytů a tedy i tím lépe a rychleji se štěnic zbavíte. Proto je dobré, když zjistíte přítomnost štěnic, provést důkladnou probírku “zbytečných věcí” a to zejména v blízkosti postele.

A stejně tak pokud máte štěnice, nebojte se věc oznámit, pamatujte, že už i od vás mohly štěnice putovat jinam! Možná se k vám po čase vrátí...

“OSTUDA” nebo ZODPOVĚDNOST A OHLEDUPLNOST K OSTATNÍM NÁJEMNÍKŮM?

Štěnice se postupně stávají stále častějšími “obyvatelI” našich domácností. Zpráva o jejich výskytu v našem domě není nic radostného a také nevěstí nic dobrého. Kromě rizika aktivního šíření štěnic do sousedících bytů – nejčastěji tzv. do kříže (tedy nad, pod a sousedící byty zleva i zprava) zde hrozí také velké riziko rozšíření pasivním způsobem, když se nájemník např. snaží situaci řešit vyhozením zamořené postele, kterou pak nese celým domem...

Stále ještě se setkáváme s tím, že se zákazníci bojí reakce ostatních nájemníků, přítomnost štěnic tak raději neoznámí a to ani v případě, že mají teprve počáteční výskyt. A přitom právě jejich oznámení může všem ostatním nájemníkům pomoci!

ČASTÝ (KLADNÝ) PŘÍPAD:

Pan XY nás zavolal, protože měl podezření na výskyt štěnic. Během prohlídky jsme výskyt potvrdili a pana XY upozornili také na možnost, že štěnice mohly doputovat ze sousedního bytu, což by mohlo znamenat, že se situace bude opakovat. Pan XY naštěstí situaci nepodcenil a vše oznámil majiteli domu. V následujících dnech byla provedena prohlídka sousedících bytů a bytů ve stoupačce. Při této prohlídce jsme opravdu odhalili zdrojový byt, jehož nájemníci situaci již dlouhodobě (téměř 1,5 roku) řešili pouze pomocí běžných sprejů a savem. Kromě toho se výskyt potvrdil ještě v dalších třech bytech, kde o tom nájemníci ještě ani nevěděli. Ve všech bytech sousedících s výskyty, kde se výskyt přímo nepotvrdil, bylo provedeno bariérové ošetření. Díky zodpovědnému přístupu pana XY se tedy podařilo štěnice ve všech bytech vyhubit a domácnosti ostatních nájemníků byly tak “zachráněny”.

ČASTÝ (ZÁPORNÝ) PŘÍPAD:

Pan MN si objednal zásah proti štěnicím. Celou věc odmítl oznámit, protože se bál reakce nájemníků. Za 8 měsíců nás ze stejného domu volal jiný nájemník (mimochodem bydlel hned vedle pana MN). Vzhledem k tomu, že štípance považovali celkem dlouhou dobu za štípance od komárů a potom za kožní nemoc, došlo k poměrně velkému rozšíření po bytě. Tento zákazník již vše oznámil. Při prohlídce ostatních bytů nebylo (kupodivu!) nikde nic nalezeno. Kdyby však pan MN nahlásil výskyt ve svém bytě hned, mohl být tento nájemník ušetřen spousty starostí a nepříjemností...

Jak poznám, že mám doma štěnice?

  • Podle štípanců – vyskytují se i přes běžná opatření proti komárům.
  • Podle trusu – černé tečky (jedná se o kapičky natrávené krve), na prostěradle, polštáři, na zdech, roštu postele apod. – při kontaktu s vodou se rozpíjejí. Při počátečním zamoření se může jednat třeba jen o jednu jedinou tečku!!
  • Neklidné spaní.
  • Přítomnost svleček, vajíček, různých stádií.
  • V normálním případě trvá cca 1-3 měsíce, než přítomnost štěnic vůbec zaznamenáte. Z počátku se jedná pouze o jedno štípnutí, které se přisuzuje komárovi. Teprve až když se štěnice namnoží do určitého množství, si člověk uvědomí, že se jedná o něco jiného. Bohužel často se také stává, že spousta lidí reakci na kousnutí vůbec nemá, a proto trvá dost dlouho, než přítomnost štěnic odhalí.

Sání

  • Dospělec saje cca 1x za 7-10 dní hlavně v noci.
  • Štěnice vyhledává hostitele pomocí tepelných senzorů.
  • Bodají na odhalených částech těla, pod peřinu ani pod oblečení nelezou. Nerady lezou po kůži, většinou sají přímo z prostěradla, po kterém nejčastěji přilézají. Hladové štěnice jsou schopné sát i přes tenčí látku.
  • Při vpichu vstříkne štěnice do rány anestetikum. Tím způsobí znecitlivění místa vpichu, takže hostitel nic necítí. V momentě, kdy “oběť” začne něco pociťovat, je štěnice už dávno pryč.
  • Doba sání je cca 5-20 min v závislosti na vývojovém stadiu.
  • Když je štěnice při sání vyrušena, popojde o kousek a znovu v sání pokračuje. Dochází tak k tomu, že se štípance objevují řetízkově za sebou.

Jak vypadají štípance od štěnice?

  • U každého mohou vypadat jinak. Často se vyskytují řetízkově za sebou (to, jak je štěnice rušena v sání), ale mohou být i jednotlivě. Někteří jedinci dokonce žádnou reakci nemají.
  • Reakce na první štípnutí se může objevit i se zpožděním až 10 dnů.
  • Zpočátku přítomnost štěnic zpravidla nezaznamenáte, výskyt zjistíte většinou až po jejich určitém rozmnožení, většinou se jedná o dobu 1-3 měsíce od první samičky.

Úkryty – nejčastější místa výskytu

  • Nejčastějším úkrytem je samozřejmě postel a okolí do 2 m. Při silnějším zamoření se však štěnice mohou nalézat kdekoliv. Sami je můžete nevědomky přenést např. v knize.
  • Postele: ve škvírách a prasklinách, duté části, v boulích a knoflících matrací, švy lůžkovin.
  • Okolí postele: za lištami podlah, pod odchlípnutými tapetami, za obrazy a rámy, za nábytkem, zásuvky, škvíry parket, knihy a časopisy...
  • V počátcích lze výskyt jen těžce rozpoznat. Je dobré důkladně prohledat místa pod matracemi, pod obrázky na zdech, škvíry, el. zásuvky apod.
  • V žádném případě se nemusíte při jejich výskytu stydět. Vzhledem k jejich způsobu šíření a jejich bionomii, se objevují i ve velmi důkladně udržovaných domácnostech.

Na následujícím obrázku jsou znázorněna nejčastější místa, kde se štěnice ukrývají. V počátečním stadiu samozřejmě štěnice ve všech těchto úkrytech nebudou, ale v případě, že se výskyt štěnic nebude řešit, se zcela jistě takto rozšíří...

Hubení štěnic
  • Obrazy a další zavěšené předměty.
  • Předměty upevněné na stěnách, jako jsou nástěnná svítidla, poličky apod.
  • Kryty elektrických zásuvek, vypínačů a rozvodných krabic.
  • Noční stolky a skříně u postele – zejména zadní a spodní strana, spodek šuplíků, pojezdy.
  • Zadní strana čela postele – štěnice mají rády především čalouněná čela, tam se potom ukrývají pod konci záhybů a to po celém obvodu čela. V případě deskových čel jsou štěnice spíše zepředu v místě spojení s bočnicemi.
  • Matrace – zejména ve švech. Na hladkých bezešvých matracích se většinou nedrží – spíše jen třeba zespodu v místech roštů. V případě čalouněných otevíracích pohovek se drží hlavně pod konci záhybů.
  • Vlastní rám postele – všechny možné štěrbiny, rošt, spodní strana postele. V případě čalouněných postelí se opět rády zdržují zespodu pod konci záhybů.
  • Veškerý nábytek, který slouží v bytě k odpočinku (resp. “usazení”). Tedy všechny křesla, taburety, židle, sedačka. Opět záleží na typu provedení nábytku, ale v zásadě – všechny škvíry, konce záhybů, spodní strany, nohy, kolečka.
  • Kolečka, podstavy a nohy.
  • Ve škvírách pod koberci, liny.
  • Lišty plovoucích podlah, lin, koberců.
  • Garnýže všeho druhu, vrchní strana závěsů.

Další možná místa (v případě, že se nacházejí u postele, nebo v případě silného zamoření kdekoliv): knihy, časopisy, notebooky, PC, vnitřky skříní, oblečení.

V případě silného zamoření mohou být štěnice v podstatě absolutně kdekoliv po bytě.

Jak se k nám mohly dostat – šíření

  • Jednou z možných příčin je zavlečení jedince z dovolené (či jiného pobytu mimo domov). Během pobytu v napadených prostorech se mohou štěnice dostat do vašich věcí (např. dáte zavazadlo pod postel., sbalíte ji s pyžamem apod.) Proto je dobré vždy před ubytováním prohlédnout důkladně celou postel – rošt, záhyby matrace, škvíry, úložné prostory postele apod.
  • Další možností je zavlečení štěnic v nábytku či obrazech z bazaru, od souseda, známého či na inzerát apod. Často řešíme, že zákazník si koupil sedačku od někoho, kdo zjistil, že má štěnice, ale bylo mu líto sedačku jen tak vyhodit...
  • Nikdy neberte věci od popelnic – někdo se jich mohl zbavit právě proto, že jsou v nich štěnice.
  • Možná je také migrace z nějakého sousedního bytu, který je již nějakou dobu napaden a štěnice z něj migrují (což je jejich přirozenost). Ideální cestou trubky topení, putují však také dveřmi a okny.
  • Z tohoto důvodu (a také proto, že i od vás se již nějaký brouk mohl dostat k sousedům) je vhodné provádět kontrolu a ošetření také sousedních bytů. I v případě, že v těchto bytech nedojde k potvrzení výskytu (v počátcích nemusí být ještě průkazný), by se dle metodiky měly ošetřit alespoň tzv. byty do kříže (tedy nad, pod a vedle napadeného bytu). V případě neošetření nějakého napadeného bytu v domě se totiž může stát, že problém budete muset opět za nějaký čas řešit.
  • Za potravou jsou štěnice schopny urazit během jediné noci až 50 m.
  • Svého budoucího hostitele detekují podle vydechovaného CO2, potu, slz, tepla.

V normálním případě trvá většinou cca 1-3 měsíce, než přítomnost štěnic vůbec zaznamenáte. Z počátku se jedná pouze o “sem-tam” jedno štípnutí, které se přisuzuje komárovi. Teprve až když se štěnice namnoží do určitého množství (cca po 120 dnech dochází k náhlé explozi populační křivky) si člověk uvědomí, že se jedná o něco jiného a teprve tehdy začne situaci řešit. Bohužel často se také stává, že spousta lidí reakci na kousnutí vůbec nemá a přítomnost štěnic odhalí ještě déle...

A) Oplodněná samička je přinesena, či přileze od sousedů

  • Samička si hledá potravu – tedy někoho z rodiny. V praxi se hodně setkáváme s tím, že nejprve jsou poštípané děti, potom ženy a teprve potom muži. Ihned po nasátíštěnice zaleze do úkrytu. Prvním místem úkrytu je tedy logicky postel příp. sedačka (záleží na tom, kde se hostitel nejčastěji ukládá ke spánku) a to zejména v oblasti hlavy.
  • Po určité době, kdy samička klade vajíčka a množí se, dochází postupně k většímu obsazení postele. Vše se děje zpočátku nejvíce v oblasti hlavy, později i po celé posteli, šíří se z jednoho lůžka na druhé, na zadní strany (poté vnitřky) nočních stolků, do vnitřků a na spodní stranu postele, pod obrázky, poličky a jiné předměty nad postelí, kobereček u postele, podlahové lišty za postelí...
  • Další na řadě jsou věci vzdálenější dále od postele – závěsy, garnýž, nábytek, obrázky a předměty ne přímo nad postelí.
  • Dále dochází také k migraci do okolních pokojů či do sousedních bytů – vždy nejprve do míst, kde se zdržuje hostitel (viz. bod 1).

Současně, bohužel, nelze říci, že pokud mám teprve pár štěnic v posteli, nemůžu je mít v jiné místnosti či dále od postele. Štěnice je opravdu nevyzpytatelný brouk. Často se setkáváme s případy počátečního zamoření, kdy je pár štěnic v čele postele a zároveň třeba na křesle v obýváku. V zásadě však platí, že v každé místnosti začínají od místa odpočinku hostitele. Proto štěnici spíše nenajdeme (vyjma extrémního zamoření) např. v koupelně, na záchodě nebo v předsíni.

Kromě výše popsaného aktivního šíření dochází také k pasivnímu šíření (zapřičiňuje člověk) – např. knihu, kterou čtu v posteli, uložím do police, z povlečení, které nesu do pračky, může štěnice vypadnout, oblečení z postele uložím do skříně

Pokud je použit volně dostupný insekticidní přípravek, dochází k urychlení aktivního šíření. Běžné spreje obsahují malé množství účinné látky a štěnice spíše jen rozhánějí.

B) Štěnice jsou do bytu zavlečeny se zamořeným nábytkem (zejména s postelí, sedačkou)

  • Vzhledem k manipulaci s nábytkem může dojít k vytřepání brouků již po chodbách domů, ty potom hledají hostitele a zalézají do bytů (viz. výše).
  • V momentě, kdy je nábytek umístěn v bytě, dochází (dle stupně zamoření) k masivnímu rozlézání.

Pozn.: Tyto údaje nevycházejí z vědeckého výzkumu, ale z naší praxe

Jak škodí – dopad na člověka

  • Svědění, kožní podráždění, zduřeniny, pocit znepokojení; možnost přenosu zárodků chorob zatím neprokázáno.
  • Po sání štěnice dochází ke vzniku tzv. cimikozy charakterizované akutním výsevem svědivých zarudlých až živě červených papul v místech sání. Papuly jsou soustředěné především na částech těla, která nejsou u spící osoby pod přikrývkou (horní končetiny – zejména předloktí, dolní končetiny, krk).
  • Špatný spánek, psychické problémy.

Existuje nějaká prevence?

  • Proti štěnicím, bohužel, žádná dlouhodobá prevence neexistuje.
  • Platí pouze zásada nebrat věci od popelnice. Pokud si pořizujete nábytek z ruky, je třeba dobře zvážit od koho, případně nábytek důkladně prohlédnout.
  • Riziko migrace štěnic mezi byty můžete snížit tím, že zaděláte silikonem veškeré prostupy do sousedních bytů (jedná se zejména o stoupačky topení).

Mohu je vyhubit sám?

  • Štěnice patří v rámci dezinsekce k nejobtížněji vyhubitelným druhům. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem je snaha o vyhubení svépomocí spíše hazardem zvyšujícím rizika nárůstu rezistence (odolnosti) proti běžně přístupným insekticidům. Opakované tvrzení na stránkách DDD firem o tom, že zásah by měl být proveden profesionály, není motivováno vidinou zisku. Je čistě praktické a vychází ze zkušenosti pracovníků DDD, kteří znají obtížnost hubení štěnic i všemožné komplikace. Sami jsme se setkali s tím, že zákazník, který nás nakonec zavolal, utratil nejprve spoustu peněz za volně dostupné prostředky, způsobil si mnoho trápení, a přesto musel nakonec volat odbornou firmu na již značně rozrostlou populaci štěnic.
  • Pokud zjistíte, že máte doma štěnice a začnete tyto volně dostupné prostředky aplikovat, způsobíte rozehnání štěnic po celém bytě. Tyto volně dostupné prostředky totiž obsahují jen velmi malou koncentraci účinné látky. Štěnice nezabijí, ale mají repelentní účinek. To znamená, že štěnice vyruší. Ty se dají do pohybu a umístí se na místa, která nejsou ošetřena – nejačastěji tedy do lišt kolem postelí, do škvír v omítce, za futra, ale mohou jít i dále do bytu. V těch horších případech putují některé z nich až do sousedních bytů.
  • Ve světě i u nás je stále více běžné narazit na značně odolnou (rezistentní) populaci, kterou lze vyhubit opravdu jen profesionálně provedeným zásahem a často až po kombinaci několika profesionálních DDD prostředků a zvolených technologií.

Před odborným zásahem

  • V den ošetření sundejte povlečení se všech postelí a dejte prát min. na 60 °C.
  • Svlečené deky a polštáře nechejte na postelích, budou ošetřeny.
  • Vykliďte všechny věci ze všech postelí a sedaček – je třeba vše napytlovat a postupně vyprat na min. 60 °C.
  • Co nelze vyprat je nutné důkladně prohlédnout a také sklidit.
  • Vyprané věci nevracejte zpět! Postele i sedačky musejí zůstat prázdné až do úplného vyhubení.
  • Dobré je sklidit také věci z nočních stolků a polic nad postelemi.
  • Nevynášejte však z bytu zamořený nábytek, koberce apod.! Při přenášení můžete štěnice roznést po celém domě. Od popelnic budou putovat k dalšímu hostiteli – možná zpět k vám. Pokud na vyhození nábytku trváte, je třeba vše nejprve ošetřit a počkat na náš souhlas, zda se již nábytek může vyhodit.
  • Celá záležitost se štěnicemi je sice velice nepříjemná, ale používané prostředky jsou při dodržení pokynů bezpečné pro lidi i domácí zvířata.
  • Během postřiku by neměl být nikdo přítomen a návrat do ošetřených prostor je možný až po úplném zaschnutí. To trvá min. 1 hodinu (v závislosti na počasí). Přípravek nezanechává skvrny a po skončení celé akce ho lze smýt.

Jak provádíme odborný zásah?

  • Nejdříve musíme mít jistotu, že se skutečně jedná o štěnice! Probereme s Vámi vše po telefonu. V případě pochybností provedeme návštěvu s odbornou prohlídkou.
  • V případě potvrzení výskytu štěnic domluvíme konkrétní termín zásahu.
  • Provedeme první aplikaci insekticidu. Ošetříme profesionálně a účinně všechny postele, sedačky. Musíme ošetřit všechny místnosti a nábytek, kde by se štěnice mohly nacházet.
  • Po cca 3-6 týdnech provedeme druhý zásah.
  • Za kvalitu své práce ručíme! Přibližně po 1-2 měsících po ukončení zásahu (v závislosti na stupni zamoření) Vám zavoláme a probereme celý průběh, abychom měli MY i Vy jistotu, že je již vše v pořádku.
  • Hned po prvním zásahu od nás dostanete všechny potřebné informace. Máme pro Vás raději vše sepsané. Z praxe totiž víme, že štěnice způsobují takový stres, že si není možné všechno zapamatovat.
  • Po celou dobu dezinsekce jsme s Vámi v kontaktu.
  • Budete-li mít jakýkoliv dotaz, můžete se na nás obrátit telefonicky, emailem či přes kontaktní formulář na těchto stránkách.

Základní informace

Druhy

Je ektoparazitem v hnízdech jiřiček, vlašťovek a rorýsů. Jediný morfologicky rozpoznatelný druh naší štěnice. Je druhem menším než následující. Přední okraj štítu je mírněji vykrojený než u štěnice domácí, 3. a 4. tykadlový článek není výrazně tenčí než druhý článek. Žijí trvale v hnízdech hostitelských ptáků, odkud mohou hladové pronikat do domů, kde mohou příležitostně sát na lidech. Přestože je tento druh u nás možná nejčastějším druhem, nemá praktický význam, protože se u lidí trvale neudrží. Jeho výskyt v obydlí lze omezit bariérovými postřiky a likvidací hnízd hostitelů mimo dobu hnízdění.

V našich podmínkách je zdaleka nejvýznamnějším druhem štěnice v lidských obydlích. Délka samičky je až 6 mm, samečka 5,5 mm. Přední okraj štítu je charakteristicky vykrojený, nejvíce ze všech druhů, 3. a 4. tykadlový článek je zřetelně tenčí než druhý článek. Vyskytují se typicky v úkrytech v konstrukcích postelí a v jejich nejbližším okolí. Nejvariabilnější a nejpřizpůsobivější druh štěnice. Saje na člověku, ale i na řadě dalších hostitelů (netopýři, ptáci, hlodavci aj.). U lidí způsobuje typickou svědivou kopřivku až tvorbu podlitin. Vzhledem ke stupňujícím se problémům dochází časem vždy k odhalení jeho výskytu a k pracnému hubení, které spočívá v důsledné asanaci postelí a jejich okolí.

Druh lidských obydlí blízce příbuzný druhu C. lectularius, se kterým má velmi podobnou ekologii. Jedná se však o tropický výrazně teplomilný druh, který je do České republiky občas zavlékán z tropických oblastí, kde je častý. Vyžaduje podobný způsob hubení jako štěnice domácí.

Druh vázaný na ptáky zejména na kolonie holubů, je znám i z hnízd lejsků. Morfologicky je prakticky nerozlišitelný od štěnice domácí. Má však jinou ekologii, jeho výskyt není soustředěn do okolí lůžek, ale do okolí hnízdišť holubů. U lidí se trvale nedrží. Z poslední doby nejsou o jeho výskytu v České republice spolehlivé zprávy.

Žijí trvale v koloniích netopýrů, odkud mohou vzácně pronikat do bytů. Z České republiky jsou známy ojedinělé případy z bytů vyšších pater panelových domů z 80. let, u kterých se v mezipanelovém izolačním prostoru usídlily kolonie netopýrů. Tento druh je velmi podobný štěnici domácí, nachází se však většinou různě po bytě mimo postele, často kolem okenních parapetů atd. Na člověku saje jen příležitostně a trvale se u lidí neudrží. Pro potřeby DDD je znalost druhu štěnice a zejména jeho biologie dosti zásadní otázkou, protože by z toho měl vycházet způsob hubení a ochrany. Určování štěnic do druhů je však problematické, viz např. [2]. V terénních podmínkách není determinace do druhu prakticky proveditelná. Praktické je vycházet z biologie a z projevů výskytu štěnic. Pokud je výskyt štěnic lokalizován do lůžek a u osob jsou typické kožní projevy, jedná se vždy o lidskou štěnici (u nás prakticky vždy o štěnici domácí). V těchto případech je nutné vždy nekompromisně vyžadovat, popř. nařídit, řádnou a odborně provedenou asanaci prostředí se 100% účinností. Zdravotnický význam zbylých tří druhů štěnic je zcela okrajový. Spočívá prakticky v tom, že jejich výskyt může vyvolat zbytečnou paniku, protože jsou velice podobné druhům žijících na lidech. Z tohoto důvodu je vhodné na ně při šetření v terénu rovněž myslet.

Potrava

  • Lidská krev.
  • Dokáže velmi dlouho hladovět. Bez příjmu potravy dokáže, dle některých zdrojů, přežívat i déle než rok.
  • V případě okolní teploty pod 15 °C po potravě nepátrá a nemnoží se.
  • Při poklesu teploty pod 10 °C se už ani nepohybuje.

Barva

  • Červenohnědé zbarvení, někdy odstíny do hnědé, žluté.

Tělo

  • Ploché, oválné, 1-7 mm dlouhé.
  • Bezkřídlé, křídla redukovaná na šupiny.
  • Patrná hlava, nápadně vyčnívající složené oči, tykadla ze čtyř článků
  • Zploštělý zadeček. Zadeček mění tvar a barvu dle nasátí. U čerstvě nasáté štěnice je zadeček válcovitý a červený od prosvítající krve. Časem se zplošťuje a krev tmavne. U hladovějící štěnice je zadeček plochý, průsvitný s prosvítajícími černými zbytky strávené krve.

Vývoj

  • Samička během života produkuje až 500 vajíček (oválné, běložluté, asi 1 mm dlouhé, 3 – 5 denně). Za 5 – 22 dní (v závislosti na teplotě okolí) se z nich líhnou bělavé, před nasátím průhledné larvy, které se od 3. instaru podobají dospělým štěnicím, celkově se 5x svlékají.
  • Délka života dospělce 4 měsíce – 1,5 roku (v závislosti na teplotě prostředí).
  • Vývoj od vajíčka po dospělce trvá 1 – 3 měsíce v závislosti na teplotě, přičemž platí, že čím větší teplota, tím rychlejší vývoj.
Bariéry

Chování

  • Noční aktivita (světloplachá, na světle pouze vzácně nebo při masivním výskytu), po nočním sání se vrací do úkrytů blízko postele.
  • Štěnice zakládají kolonie, ve kterých se sdružují na základě feromonu, který vylučují. V jednom hnízdě tak můžeme najít všechna vývojová stádia.

Rozmnožování

  • Kopulací – jedná se o tzv. traumatickou inseminaci, kdy sameček vpichuje styletovitý penis samičkám pod zadeček do tzv. Ribagova orgánu. Dochází tak k oplodnění samičky, které jí postačuje na dlouhou dobu.
  • Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi traumatický zážitek, migrují samičky z míst, ve kterých jim hrozí neustálá inseminace. Čím větší je populace, tím více je samečků toužících se pářit.
Nahoru