Hubení blech

Hubení blech

Necháváme za sebou desítky spokojených zákazníků

Pavel Bém, Ústí nad Labem

Hubení blech

Moc děkuji za pomoc s blechami i odborné vysvětlení. Náš pejsek umřel a tím jsme najednou zjistili, že máme barák plný blech. Překvapilo mě, že jsme nemuseli nic vyhazovat a že se to zvládlo na jeden zásah. Ještě jednou díky.

Alena K. a děti, Praha

Hubení blech

Děkujeme vaší firme za pomoc s blechami. Máme pět koček v městském bytě 2 +1 a před 2lety jsme pořizovali 2 britské kočky a jedna z nich mela blechy. 2 roky jsme s tím bojovali a bezúspěšně. 1 kočka měla na sobě až 50 blech byli jsme úplně zoufalí a bezmocní nic nepomáhalo. Některá firma nabízela pomoc, ale museli bychom vyklidit celý byt to nešlo, vaše firma po 2 postřicích splnila naše očekávání již 2 měsíce nemáme v bytě ani jednu blechu a jsme vám nesmírně vděční za pomoc a chteli by jsme se podělit s naší zkušeností s vaší firmou se všemi kteří mají podobný problém. Jsme velice čistotná rodina máme doma perfektně uklizeno máme pro kočky 2 záchody neustále větráme a přesto jsme měli byt plný blech a jediná vaše firma nám dokázala pomoci. Za vaši pomoc vám moc moc děkujeme a jsme vám nesmírně vděční a pokud někdo z vás má podobné problémy s blechami jako jsme měli my, tak doporučujeme tuto firmu, protože vám na 100 procent pomuže jako pomohli nám.

Lenka P., Teplice

Hubení blech

S Vaší firmou jsem byla spokojená, zásah proběhl dle poskytnutých informací. Už je to 3 měsíce od prvního postřiku a vše je v naprostém pořádku, nikde nevidím nic skákat, štípance taky nikdo nemá. Snad už se nikdy neuvidíme.

Profesionální likvidace blech

Typické příznaky výskytu

  • Poštípání členů domácnosti. Štípance jsou menší, často ve slabinách (třísla) – blecha bez problémů leze i pod oblečení.
  • Trus (malé černé tečky) v srsti zvířat a jejich peleších, dále na podlahách, v postelích pod matracemi atd.

Úkryty – místa výskytu

  • Blechy se vyskytují nejčastěji v pelechu vašeho domácího mazlíčka a dále mohou být všude tam, kde se pohybuje. Blech existuje více druhů a v současné době se setkáváme převážně s blechou kočičí (Ctenocephalides felis). Ostatní druhy jako třeba blecha lidská (Pulex irritans) a blecha psí (Ctenophalides canis) jsou na ústupu. Jinými slovy i blechy, které sají na psech a na vás, jsou nejspíše blechy kočičí. Dalšími úkryty jsou škvíry v podlahách, kolem prahů, koberce, sedačky, matrace atd. Většinou bývají spíše při zemi, pokud ale třeba vaše kočka spí na skříni, mohou být také tam.

Jak se k nám mohly dostat – šíření

  • K zavlečení blechy dochází nejčastěji domácím zvířetem (pes, kočka) a to i pokud žádné nevlastníte. Stačí, když bydlí v domě a chodí kolem vašeho bytu. Blechu můžete „chytit“ i při hlazení cizího psa, kočky.
  • Často se setkáváme s případy, kdy majitelé ošetří psa/kočku přípravkem s následnou ochranou. Pokud už v bytě blechy jsou, nemohou dále na svém původním hostiteli sát a hledají tedy jiného hostitele – člověka.

Jak škodí?

  • Dospělci sají na lidech i domácích zvířatech. Způsobují někdy až bolestivé svědění, které se může následně zanítit, když postižený zanese škrábáním do ranek bakteriální infekci.
  • Mohou přenášet choroboplodné zárodky nebezpečných onemocnění jako např. mor a tyfus. Ostatně mor ve středověku byl roznášen blechou, která dostala podle moru své jméno. Blecha morová (Xenopsylla cheopis). Zárodky chorob mohou ale přenášet i další druhy blech.
  • Podílejí se na šíření endoparazitů – jsou např. mezihostiteli tasemnice psí.

Jak vypadají štípance od blech?

  • U každého člověka může být reakce na sání blechy jiná. Někdo nemusí mít reakci vůbec, někdo naopak velkou. Záleží na reakci a síle imunitního systému daného člověka. Většinou je však reakce na kousnutí od blechy menší než od štěnice. Nejčastější místa sání jsou ve slabinách – nohy kolem kotníků, třísla. Na rozdíl od štěnice vleze blecha klidně i pod oblečení. Štípance se mohou vyskytovat ojediněle nebo také ve shluku či řádku za sebou.

Existuje nějaká prevence?

  • Pravidelné prohlídky a očista zvířat i jejich pelechů. Praní psích či kočičích polštářů a podložek.
  • Intenzivní vysávání a úklid.
  • Pravidelné ošetřování zvířete schváleným veterinárním přípravkem. Tyto přípravky je nutné obměňovat, pokud možno v intervalu 6 měsíců, nejdéle však po jednom roce. Je to kvůli možnému získání rezistence bleší populace vůči účinné látce zvoleného přípravku. Je tedy dobré přípravky měnit a použít přípravek s jinou účinnou látkou.
  • Vysoká hladina vitamínu B v krvi odpuzuje všechny parazity sající krev. Proto při výskytu lze zmírnit sání zvýšeným příjmem tohoto vitamínu.

Mohu je vyhubit sám?

  • V úplných počátcích, za určitých okolností ano. Ale, pokud neznáte bionomii blech a nemáte praxi, je to vždy těžké. Také dopředu nevíte, jakou rezistenci nese populace blech, které byly zavlečeny k vám. Neodborný zásah může mít negativní dopad právě i na zvýšení rezistence blech, které jsou u vás doma.
  • V případě většího výskytu se o hubení svépomocí ani nepokoušejte, svěřte zásah odborné DDD firmě. Ušetříte si tím spoustu nervů, financí, a dalších možných problému.

Před odborným zásahem

  • Svlékněte povlečení ze všech postelí a dejte prát min. na 60 °C.
  • Důkladně vysajte celý byt – zejména škvíry v místech styku zdí a podlah, koberce, sedačky. Sáček z vysavače zlikvidujte.
  • Před samotným zásahem je důležité provést ošetření vašeho domácího mazlíčka. Je třeba použít přípravek, který ho bude chránit dlouhodobě (pipeta, obojek, tableta).

Jak provádíme odborný zásah?

  • Celý prostor bytu/RD ošetříme speciálním, velice účinným, profesionálním přípravkem, který hubí dospělce a smrtelně narušuje larvální vývoj. Ošetřují se samozřejmě podlahy, různé škvíry, zdi, pelíšky, sedačky, na kterých mazlíčci leží atp. Případně je třeba ošetřit také kotec s boudou a přilehlé prostory domu, kde se pohybují a odpočívají domácí zvířata.
  • V případě většího zamoření je třeba zásah zopakovat.
  • Po zásahu obdržíte protokol a pokladní doklad.
  • Po zásahu s Vámi budeme nadále v kontaktu až do úplného vymizení problému.

Základní informace

Druhy

01Blecha kočičí (Ctenocephalides felis Bouché)

02Blecha psí (Ctenocephalides canis Curtis)

03Blecha lidská (Pulex irritans L.)

04Blecha slepičí (Ceratophyllus gallinae Schrank)

Všechny druhy blech jsou schopny v nouzi sát na jiných hostitelích. Proto výrok typu „to je blecha psí, ta na člověka nejde“ patří do výroků nepravdivých. Každý druh samozřejmě preferuje hostitele, na kterého se adaptoval.

Potrava

  • Blechy jsou ektoparazité savců, některé druhy i ptáků (např. blecha slepičí, Ceratophyllus gallinae). Všichni dospělí jedinci se tedy živí krví svých hostitelů. Většina druhů je schopna změnit hostitele. Nemocné jedince blechy neopouštějí.
  • Larvy nesají, mají ústní ústrojí kousací. Živí se organickým detritem, například trusem dospělců.

Rozmnožování a vývoj

  • Vývoj blech probíhá proměnou dokonalou.
  • Krátce po nasátí klade samička v několika snůškách vždy po 4-8 bílých oválných vajíček o velikosti 0,5 – 0,7 mm. Za život jich může naklást až několik set. Vajíčka neklade na svém hostiteli, ale v okolí jeho pohybu.
  • Stadium vajíčka: Doba vývoje je závislá na druhu a teplotě. Při pokojové teplotě je to přibližně 1 týden.
  • Stadium larvy: Z vajíčka se larva vylíhne až v přítomnosti hostitele, kterého pozná podle otřesů okolí. Pokud např. zůstane zablešený byt delší dobu prázdný, larvy se nevylíhnou. Teprve v momentě, kdy začne v bytě pohyb, dojde k aktivaci larvy. Larva je bílá až krémová, červovitá, beznohá a 1,5 – 5 mm dlouhá. Larvy se neživí krví, ale organickými zbytky. Larvální stadium trvá 2-3 týdny a na jeho konci si larva vytvoří kokon a zakuklí se v něm.
  • Kukla: Doba kuklení je přibližně 1–2 týdny, v úplném klidu bez vibrací až 1 rok. To znamená, že pokud kukla není aktivovaná ve svém okolí pohybem, může blecha v tomto stadiu přetrvat až 1 rok. Barva je bílá, později hnědá. V době stadia kukly blecha nepřijímá potravu. Následně se vyklube dospělý jedinec.
  • Dospělec: Tělo je velké cca 3 mm. Je bočně zploštělé, žluté, hnědé až černé barvy. Blecha má dobře vyvinuté silné skákavé nohy. Nemá křídla. Má bodavě sací ústní ústrojí. Maximální délka života dospělce je 1 rok.

Zajímavost

  • Blecha vydrží v ideálních podmínkách (vlhko, teplo) až rok bez hostitele – potravy.
  • Uvádí se, že jsou blechy schopné vyskočit do výšky téměř 20 cm a doskočit do vzdálenosti asi 35 cm.
Nahoru