Warning: openlog() has been disabled for security reasons in /data/web/virtuals/5301/virtual/www/modules/syslog/syslog.module on line 103

Warning: syslog() has been disabled for security reasons in /data/web/virtuals/5301/virtual/www/modules/syslog/syslog.module on line 118
Vosík | Dezinfekce, dezinsekce, deratizace

Garance

Vosík

Vosík je velká, štíhlá vosa z čeledi sršňovitých (Vespidae). Podobně jako ostatní vosy má také žihadlo, ale není agresivní a je relativně neškodný.

Popis

Zadeček, který nemá dlouhé chlupy, se dopředu i dozadu zužuje. Poslední článek zadečku je převážně žlutý, samice a dělnice mají na rozdíl od vosíka obecného (Polistes nimpha) spodní stranu posledního zadečkového článku žlutou. Žluté jsou líce a spánky. Dosahuje velikosti 10 až 16 mm.

Chování

Malé jednoplástvové kartonové hnízdo zakládá několik oplozených samiček. Plástev není kryta ochranným obalem. Hnízdo bývá zavěšeno tenkou stopkou na skále či na stromě. Je tmavošedé a umístěné zpravidla na chráněném místě. Hnízda bývají nalepena na sebe.

Po snesení vajíček nejsilnější samička sežere vajíčka svých spolupracovnic. Když nejsilnější královna uhyne, její místo zaujme nejzdatnější z ostatních.

Vosíci dokáží regulovat teplotu v hnízdě. Za velkých veder přinášejí vodu, kterou vyplivují na plást, a ovívají jej tak dlouho, dokud se nevypaří. Díky tomu se plást ochlazuje.

Potrava

Jsou draví, loví drobný hmyz a pavouky. Po usmrcení kořist sežvýkají a vytvoří z ní pevnou kuličku.

 

 

 

 

 

Zdroj obrázek:Od Alvesgaspar (Vlastní dílo) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) nebo GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], prostřednictvím Wikimedia Commons
Zdroj text: http://cs.wikipedia.org/wiki/Vos%C3%ADk_francouzsk%C3%BD