Warning: openlog() has been disabled for security reasons in /data/web/virtuals/5301/virtual/www/modules/syslog/syslog.module on line 103

Warning: syslog() has been disabled for security reasons in /data/web/virtuals/5301/virtual/www/modules/syslog/syslog.module on line 118
Vosa | Dezinfekce, dezinsekce, deratizace

Garance

Vosa

Vzhled

Charakteristický je černožlutě pruhovaný zadečkem. Velikost 10 až 19 mm. Silná kusadla, žihadlo.

Chování

Na jaře mladá královna naklade v hnízdě kladélkem do buněk množství vajíček. Hnízdo je konstruováno z rozžvýkaného dřeva.Dělnice (neplodné samice) převezmou péči o královnu a plod a další konstrukci hnízda. Aktivní jsou pouze ve dne, aktivita roste s teplotou.

S prvními mrazy zahynou všechny vosy, kromě mladých královen. Ty přezimují na skrytých místech mimo staré hnízdo..

Potrava

Dospělé vosy většiny druhů se živí nektarem nektarem z květin, zralým ovocem, medem.. Larvy vos se živí hmyzem. Dospělé dělnice loví mouchy a housenky, které rozmělňují na malé kousíčky a nosí do hnízda jako potravu pro své larvy.

Jed

Vosy samy jsou neútočné, bodají jen tehdy jsou-li podrážděny. Nesnášejí ve svém okolí prudké pohyby, útěk nebo mávání rukama.

Vosí jed se totiž skládá ze tří základních složek. První jsou biogenní aminy a aminokyseliny způsobující bolest. Druhou složkou jsou enzymy mající neurotoxické účinky a třetí složkou jsou polypeptidy s vazodilatačním účinkem , který způsobuje, že stěny krevních kapilár ztrácejí svou integritu a tím vznikají otoky. Pro zdravého člověka není tento jed nebezpečný, často stačí studený obklad, obklad z octanu hlinitého nebo jen kolečko cibule po vzoru našich babiček. V posledních letech však roste počet lidí alergických na vosí jed a tady už často rozhodují jen minuty, aby se dotyčnému dostalo včas k lékařská péče.

Na rozdíl od včel není vosí žihadlo opatřeno zpětnými háčky. Vosa tedy přežije a po pár dnech vás může píchnout znovu za to, že jste ji s plácáním rukou honili kolem stolu.

 

 

 

 

Zdroj obrázek: „Vespula germanica“ od Maciej Skorecki – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY 3.0 via Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vespula_germanica.jpg#/media/File...
Zdroj část textu: http://www.priroda.cz/lexikon.php?detail=680