Warning: openlog() has been disabled for security reasons in /data/web/virtuals/5301/virtual/www/modules/syslog/syslog.module on line 103

Warning: syslog() has been disabled for security reasons in /data/web/virtuals/5301/virtual/www/modules/syslog/syslog.module on line 118
Jak na štěnice - Jak se zbavit štěnic | Dezinfekce, dezinsekce, deratizace

Garance

Jak na štěnice - Jak se zbavit štěnic

 Rozhodně nedělejte!

Štěnice domácí - postelní - postelová (Cimex Lectularius)

 Jak poznám, že mám doma štěnice?

 • podle štípanců – vyskytují se i přes běžná opatření proti komárům
 • podle trusu - černé tečky (jedná se o kapičky natrávené krve) na zdech, roštu postele apod. – při kontaktu s vodou se rozpíjejí
 • přítomnost svleček, vajíček

Úkryty:

 • Nejčastějším úkrytem je samozřejmě postel a okolí do 2 m. Při silnějším zamoření se však mohou nalézat kdekoliv. Sami je můžete nevědomky přenést např. v knize.
 • Postele: ve škvírách a prasklinách, duté kovové části, v boulích a knoflících matrací, švy lůžkovin, ...
 • Blízko postelí: pod podlahovou krytinou, pod tapetami, za obrazy a rámy, v dalším nábytku, zásuvky, škvíry parket, knihy a časopisy,  …
   
 • V počátcích lze výskyt jen těžce rozpoznat. Je dobré důkladně prohledat místa pod matracemi, pod obrázky na zdech, škvíry, el. zásuvky apod.
 • V žádném případě se nemusíte při jejich výskytu stydět. Vzhledem ke způsobu zavlečení (viz níže) a k bionomii štěnic, se štěnice objevují i ve velmi důkladně udržovaných domácnostech.

Jak vypadají štípance od štěnice?

 • U každého mohou vypadat jinak. Často se vyskytují řetízkově za sebou (to, jak je štěnice rušena v sání), ale mohou být i jednotlivě. Po nějaku dobu ani nemusíte přítomnost štěnic zaznamenat. Reakce je závislá na citlivosti hostitele. Při větším výskytu už lze ale zjevně poznat, že se nejedná o kousnutí od komára, ale od štěnice.

                      

obrázky zde:  http://www.bedbugbitespictures.org

Jak se k nám mohly dostat?

 • Jednou z příčin je zavlečení jedince z dovolené (či jiného pobytu mimo domov). Během pobytu v napadených prostorech se mohou štěnice dostat do vašich věcí (např. dáte zavazadlo pod postel., sbalíte ji s pyžamem  apod.) Proto je dobré vždy před ubytováním prohlédnout důkladně celou postel - rošt, záhyby matrace, škvíry, úložné prostory postele apod.
   
 • Další možnotstí je zavlečení štěnic do domu v nábytku z bazaru (na inzerát apod),  ale také ve zcela v novém, nově koupeném nábytku.
   
 • Nikdy neberte věci od popelnic - někdo se jich mohl zbavit právě proto, že jsou v nich štěnice.
   
 • Možná je také migrace z nějakého sousedního bytu, který je již nějakou dobu napaden a štěnice z něj migrují (což je jejich přirozenost). Ideální cestou jsou stoupačky v jádru, trubky topení, putují však také dveřmi a okny.
   
 • Z tohoto důvodu (a také proto, že i od vás se již nějaký brouk mohl dosat k sousedům) je vhodné provádět důkladnou kontrolu sousedních bytů. I v případě, že nedojde k potvrzení výskytu  (v  počátcích nemusí být ještě průkazný) by se dle metodiky  měly ošetřit alespoň tzv. byty do kříže (tedy nad, pod a vedle napadeného bytu).  V případě neošetření nějakého napadeného bytu  v domě se totiž může stát, že problém budete muset opět za nějaký čas řešit.
   
 • Za potravou  jsou štěnice schopny urazit během jediné noci až 50 m.
 • Svého budoucího hostitele cítí i přes zeď.

Škody:

 • Nejedná se doslova o škůdce, nýbrž o velmi obtížného parazita, velice těžce vyhubitelného.
 • Svědění, kožní podráždění, zduřeniny, pocit znepokojení; možnost přenosu zárodků chorob zatím neprokázáno.

Mohu je vyhubit sám?

 • Štěnice patří v rámci dezinsekce k nejobtížněji vyhubitelným druhům. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem je snaha o vyhubení svépomocí spíše hazardem zvyšujícím rizika nárůstu rezistence (odolnosti) proti běžně přístupným insekticidům.  Opakované tvrzení na stránkách DDD firem o tom, že zásah by měl být proveden profesionály, není motivováno vidinou zisku. Je čistě praktické a vychází ze zkušenosti pracovníků DDD, kteří znají obtížnost hubení štěnic i všemožné komplikace. Sami jsme se setkali s tím, že zákazník, který nás nakonec zavolal, utratil nejprve spoustu peněz za prostředky typu Raid a Biolitt, způsobil si mnoho trápení, a přesto musel nakonec volat odbornou firmu na již  značně rozrostlou populaci štěnic.

 • Pokud zjistíte, že máte doma štěnice a začnete tyto volně dostupné prostředky aplikovat, způsobíte rozehnání štěnic po celém bytě. Tyto volně dostupné prostředky totiž obsahují jen velmi malou koncentraci účinné látky. Štěnice nezabijí, ale mají repelentní účinek. To znamená, že štěnice vyruší. Ty se dají do pohybu a umístí se na místa, která nejsou ošetřena - nejačastěji tedy do lišt kolem postelí, do škvír v omítce, za futra, ale mohou jít i dále do bytu. V těch horších případech putují některé z nich až do sousedních bytů.

   
 • Ve světě i u nás je stále více běžné narazit na značně odolnou (rezistentní) populaci, kterou lze vyhubit opravdu jen profesionálně provedeným zásahem a často až po kombinaci několika profesionálních DDD prostředků a zvolených technologií.

 

Jak probíhá odborný zásah?

 1. V případě pochybností návštěva s odbornou prohlídkou bytu za účelem potvrzení přítomnosti štěnic.
   
 2. V případě potvrzení výskytu sjednání termínu zásahu.
   
 3. Před samotným zásahem je třeba provést určitá opatření:
  - Je nutné vyklidit skříně (v místnosti, kde se spí a to nejméně v rozsahu 2 m od postele),
  sundat ubrusy a všechny ostatní textilie – vše uzavřít do igelitových pytlů a po prvním zásahu vyprat nejméně na 600C (raději na delší cyklus)
  - Vysát veškeré plochy a před likvidací nechat sáček odborně ošetřit (i odtud se mohou znovu vrátit).
   
  - Nevynášet věci (nábytek, staré koberce apod.) z bytu k popelnici. Při přenášení můžete štěnice roznést po celém domě. Od popelnic budou putovat k dalšímu hostiteli - možná zpět k vám. Je třeba vše nejprve ošetřit a počkat na souhlas pracovníka, provádějícího dezinsekci, zda se již nábytek může vyhodit.

  - Pokud je to možné zadělejte veškeré prostupy do sousedních bytů (jedná se zejména o stoupačky topení - silikonem).
   
 4. Aplikace insekticidu. Během zásahu je proveden postřik tekutou jíchou. Ošetřují se zdi, stropy, podlahy, nábytek zvenku i zevnitř - zejména postel a prostor do 2 m kolem postele.

  - Celá záležitost se štěnicemi je sice velice nepříjemná, ale používané prostředky jsou při dodržení pokynů bezpečné pro lidi i domácí zvířata.


  - Během postřiku by neměl být nikdo přítomen a návrat do ošetřených prostor je možný až po úplném zaschnutí. To trvá min. 1 hodinu (v závislosti na počasí). Přípravek nezanechává skvrny a po skončení celé akce ho lze smýt.
   
 5. Je třeba, abyste se v boji se štěnicemi obrnili trpělivostí. Je zcela normální, když budete po prvním zásahu ještě někdy poštípáni, nebo zahlédnete živou štěnici. V případě odolnější populace chvíli trvá, než dojde k jejímu vyhubení. Také vzhledem k legislativě EU, která zakázala všechny přípravky, které ničily i vajíčka, dochází v průměru po 8 dnech (je to různé v závislosti na teplotě) k vylíhnutí nových nymf, které potřebují sát, aby se dostaly do dalšího instaru.
 6. Po cca 3-6 týdnech se provádí 2. aplikace insekticidu. Ve většině případech 2 zásahy postačují. V případech velkého zamoření (infestace) však nelze s jistotou vyloučit potřebu další aplikace. Jen v opravdu ojedinělých případech, kdy je infestace minimální, postačuje jeden zásah.
   
 7. Po provedení zásahu je třeba v bytě i nadále spát (nejlépe v oděvu s dlouhým rukávem a nohavicemi, chodit v přezůvkách). Štěnice, které přežily, musí být přítomností hostitele nuceny vyhledávat potravu a přicházet tak do kontaktu s ošetřenou plochou.

  Ošetřené plochy se proto nesmějí stírat, vysávat, aplikovat na ně chemické látky (např. čistící prostředky) či novou malbu apod. To je samozřejmě nepříjemné a těžké vydržet, ale tím, že někde postřik zmizí, dochází k nižší efektivitě zásahu.
   
 8. Kontrola po cca 1-3 měsících po ukončení zásahu (v závislosti na stupni infestace).

- Po prvním zásahu od nás dostanete řádný protokol, který obsahuje vždy popis průběhu zásahu, název použitého přípravku a jeho účinnou látku a veškeré potřebné informace.

                                                                                                                                            

Připravujeme pro Vás nový web zaměřený pouze na problematiku štěnic. Na tomto webu se budeme snažit poskytnout maximum kompletních informací, praktických rad a doporučení získaných z naší každodenní praxe.

Vzhledem k našemu velkému vytížení vzniká web  postupně, tímto děkujeme za pochopení.

Budeme moc rádi za Vaše postřehy a interakce - ať už formou ankety na webu nebo zasláním meilu či kontaktního formuláře...  Za všechny reakce předem děkujeme.

www.steniceobecna.cz

                                                                                                                                            

 

ZÁKLADNÍ INFORMACE O ŠTĚNICÍCH

Barva:

 • červenohnědé zbarvení, někdy odstíny do hnědé, žluté

Tělo:

 • ploché, oválné, 1-7 mm dlouhé

Vývoj:

 • Samička během života produkuje až 500 vajíček (oválné, běložluté, asi 1 mm dlouhé, 3 - 5 denně). Za 5 - 22 dní (v závislosti na teplotě okolí) se z nich líhnou bělavé, před nasátím průhledné larvy, které se od 3. instaru podobají dospělým štěnicím, celkově se 5x svlékají.
 • Délka života dospělce 4 měsíce – 1,5 roku (v závislosti na teplotě prostředí).
 • vývoj od vajíčka po dospělce: 2 měsíce při 20°C, 1 měsíc při 25 °C

Chování:

 • Noční aktivita (světloplachá, na světle pouze vzácně nebo při masivním výskytu), po nočním sání se vrací do úkrytů blízko postele.

Potrava:

 • Krev, převážně lidská, sání trvá 5-10 minut. Jedno nasátí za 8 dní při 20 °C. Může hladovět až 35 týdnů, při teplotě pod 9°C po potravě nepátrá.
 • Hostitele vyhledává zaměřením na teplotu těla, tedy i na velkou dálku.

 Více foto o vývoji: http://bedbugger.com/2006/12/10/photos-of-bed-bugs-depicting-various-instars-in-colony-only-partially-loads-full-image-and-closeups-of-first-instars/